Run in order of finish
Run by Age division

 

6TH ANNUAL LAURA'S 5K RUN

 

TIMING AND SCORING BY:  ALL DISTANCE RUNNING

 

SCOTTSDALE SPORTS COMPLEX - SCOTTSDALE, AZ * SAT - MARCH 17, 2012 * SUNNY - 65 degrees

 

OVERALL 5K RUN RESULTS

 

Place Name                    Age Div/Tot  S Guntime    Chiptime   Pace  Bib#

===== ======================= === ======== = ========== ========== ===== ====

1     Leroy Hinojosa           15     1/6  M   31:27.00   17:56.35  5:47  240

2     Manuel Cano              30     1/9  M   18:22.75   18:22.50  5:55   36

3     Daniel George            30     2/9  M   32:05.90   18:34.20  5:59  249

4     Nathan Kunz              33     3/9  M   18:54.20   18:52.80  6:05  117

5     Jim Zint                 47     1/11 M   32:55.45   19:25.15  6:16    1

6     Brian Gillman            42      1/5 M   19:39.35   19:38.50  6:20   77

7     Zachary Cooley           27     1/11 M   19:41.85   19:41.60  6:21   42

8     Charles Johnson          47     2/11 M   19:49.45   19:47.45  6:23  103

9     Brett Monik              41      2/5 M   33:57.50   20:22.80  6:34    5

10    Brandon Jirak            12      1/5 M   34:02.40   20:26.25  6:35  258

11    Holly McDonald           12     1/11 F   20:36.10   20:29.25  6:36  139

12    Dauda Sheriff            20      1/5 M   34:04.40   20:33.55  6:38  292

13    Carlos Bugdua            12      2/5 M   34:08.25   20:37.75  6:39  238

14    Jerome Schreiner         52      1/8 M   34:58.20   21:19.50  6:52  231

15    Kohl McCabe               8      3/5 M   21:43.15   21:23.60  6:54  138

16    Wesley High              24      2/5 M   21:24.45   21:24.30  6:54   91

17    Lauren Pierce            19      1/4 F   21:26.60   21:26.10  6:54  163

18    Kristi Fitzgerald        27     1/16 F   21:30.00   21:29.95  6:56   69

19    Angel Vargas             14      2/6 M   35:04.15   21:33.50  6:57  239

20    Jeff Buel                54      2/8 M   35:08.85   21:36.25  6:58  323

21    Lindsey Pierce           20     1/10 F   21:43.80   21:43.00  7:00  164

22    Jesse Flores             38      1/4 M   22:00.00   21:56.85  7:04   71

23    Darren Lautt             48     3/11 M   21:59.35   21:57.50  7:05  213

24    Dirk Mayer               28     2/11 M   35:54.65   22:20.60  7:12  223

25    Juan Pacheco             14      3/6 M   35:55.40   22:24.95  7:13  237

26    Tom Cheffins             57      1/3 M   35:59.05   22:26.40  7:14  220

27    Andrew Cignoni           38      2/4 M   36:06.70   22:34.30  7:16  290

28    Robert Schreiner         51      3/8 M   36:19.40   22:41.05  7:19  233

29    Josh Malmskog            23      3/5 M   36:19.20   22:44.35  7:20  308

30    Scott Farquharson        28     3/11 M   23:13.45   23:05.55  7:26   65

31    Andrew Smith             24      4/5 M   23:26.05   23:22.65  7:32  217

32    Krista Horwath           38     1/11 F   23:29.15   23:29.15  7:34   99

33    Jeff Jirak               48     4/11 M   37:10.10   23:33.40  7:35  257

34    Gustavo Ortega           13      4/6 M   37:08.90   23:38.05  7:37  236

35    Jaskiranjit Hanson       30     1/13 F   24:23.45   23:44.10  7:39   79

36    Vessica Wilder           13      2/4 F   37:15.85   23:45.50  7:39  255

37    Patrick Rinella          46     5/11 M   23:58.45   23:51.45  7:41  172

38    Philip Harris            34      4/9 M   24:04.00   24:00.60  7:44   83

39    Lynda Horton             73      1/1 F   24:22.50   24:14.00  7:48   98

40    Jeff Jacobs              59      2/3 M   37:52.20   24:19.95  7:50    7

41    Todd Kalina              35      3/4 M   38:13.10   24:22.10  7:51  320

42    Jaye Albertson           40     1/12 F   24:38.80   24:30.25  7:54   11

43    Brian Bienias            34      5/9 M   24:45.55   24:39.90  7:57   17

44    Clyde Tubick             66      1/5 M   24:45.50   24:44.10  7:58  196

45    George Berger            68      2/5 M   24:49.95   24:48.45  8:00   16

46    Bob Radenbaugh           69      3/5 M   38:32.50   24:58.60  8:03    3

47    Robin Bolitho            20     2/10 F   25:25.85   25:18.55  8:09   19

48    Kevin Fitzgerald         28     4/11 M   25:20.65   25:19.20  8:09   70

49    Michelle Fifield         19      3/4 F   25:26.75   25:20.15  8:10   67

50    Scott Hanson             29     5/11 M   26:07.50   25:27.70  8:12   80

51    Todd Corless             52      4/8 M   25:32.75   25:31.20  8:13   44

52    Andrew High              27     6/11 M   25:40.30   25:40.10  8:16   93

53    Jim Hess                 68      4/5 M   25:43.90   25:41.35  8:17   89

54    Zuismario Higuero        13      5/6 M   39:19.10   25:42.30  8:17  271

55    Stephen Doyle            49     6/11 M   39:20.00   25:42.50  8:17  262

56    Jenifer Shepstead        31     2/13 F   25:46.30   25:43.70  8:17  180

57    Thomas Weber             24      5/5 M   26:13.95   25:55.20  8:21  200

58    Jeff Planck              29     7/11 M   26:14.90   25:56.15  8:21  166

59    Shauna Planck            25     2/16 F   26:14.85   25:56.60  8:22  165

60    Joseph Weber             26     8/11 M   26:28.80   26:09.90  8:26  199

61    Adia Keegstra            35     2/11 F   26:23.75   26:13.70  8:27  108

62    Jasmine Huang            36     3/11 F   26:32.35   26:14.85  8:27  100

63    Renee Escobar            41     2/12 F   39:58.60   26:19.30  8:29  256

64    Ron Ledesma              60      1/6 M   40:27.75   26:46.80  8:38  225

65    Phil Wohl                60      2/6 M   40:27.10   26:47.85  8:38  291

66    Kristen Ciba             28     3/16 F   26:59.60   26:50.50  8:39   39

67    Salvador Cerna           44      3/5 M   40:29.50   26:51.80  8:39  300

68    Paulina De La Macorra    10     2/11 F   40:27.75   26:52.45  8:39  242

69    Etta Yazzie              52      1/4 F   27:06.35   26:57.10  8:41  209

70    Ben Hart                 41      4/5 M   40:46.70   27:02.45  8:43  250

71    Melissa Harris           35     4/11 F   27:05.45   27:02.60  8:43   82

72    Bruce Hart               51      5/8 M   40:47.00   27:02.85  8:43  245

73    Jeff Swift               45     7/11 M   40:38.60   27:03.00  8:43  288

74    Brad Fairall             58      3/3 M   40:40.55   27:04.40  8:43  261

75    Anne Eairall             52      2/4 F   40:40.00   27:04.70  8:43  260

76    Michelle Sroda           39     5/11 F   27:22.40   27:05.55  8:44  192

77    Laura Greco              29     4/16 F   40:42.70   27:06.70  8:44  298

78    Julie Smith              23     3/10 F   27:32.75   27:12.30  8:46  190

79    Jason Kalish             39      4/4 M   27:27.75   27:12.95  8:46  105

80    Chris Hamblin            46     8/11 M   40:59.60   27:23.70  8:50  241

81    Gina Polewlca            43     3/12 F   41:49.95   28:09.35  9:04  263

82    Laura Phillips           43     4/12 F   28:19.35   28:12.60  9:05  158

83    Kelly Mendenhall         27     5/16 F   28:41.50   28:40.35  9:14  144

84    Victoria Noz             44     5/12 F   42:23.30   28:41.35  9:15  259

85    Destinie Barrow          40     6/12 F   42:26.00   28:45.15  9:16  311

86    Cissy Greco              58      1/1 F   42:25.00   28:48.50  9:17  299

87    Robert Heath             61      3/6 M   42:29.10   28:56.00  9:19  222

88    Kelly Schreiner          52      3/4 F   42:35.85   28:57.20  9:20  230

89    Deborah Geiger           27     6/16 F   42:58.15   29:09.30  9:24  293

90    Ross Bremner             48     9/11 M   29:33.10   29:14.50  9:25   23

91    Ashley Bremner            9     3/11 F   29:33.10   29:14.95  9:25   24

92    Angie Brey               41     7/12 F   29:33.85   29:22.40  9:28   25

93    Matthew Hennesy          28     9/11 M   29:46.25   29:29.35  9:30   88

94    Dan Cunningham           62      4/6 M   29:34.95   29:30.95  9:31   47

95    Kyleigh Campbell         11     4/11 F   29:48.80   29:33.90  9:31   31

96    William Campbell         46    10/11 M   29:51.00   29:36.15  9:32   30

97    Lucia Lansu              33     3/13 F   29:53.45   29:42.95  9:34  119

98    Janaya Kakavas           23     4/10 F   43:18.30   29:43.30  9:34  304

99    Christina Dean           32     4/13 F   30:00.35   29:50.05  9:37   48

100   Luis Cerna               11     5/11 F   43:27.50   29:50.50  9:37  302

101   Alexandra Cerna          13      4/4 F   43:27.70   29:50.70  9:37  301

102   Ron Eeles                76      1/2 M   43:32.50   29:55.40  9:38  226

103   Mike Dussault            44      5/5 M   30:02.75   29:57.80  9:39   56

104   Katie Dussault           11     6/11 F   30:03.45   29:58.60  9:39   57

105   Chase Hart               16      6/6 M   43:46.70   30:03.95  9:41  246

106   Tori Howarth             20     5/10 F   44:13.20   30:36.90  9:52  319

107   Brian Hart               49    11/11 M   30:59.30   30:46.00  9:55   84

108   Katie Mitchell           31     5/13 F   31:03.50   30:54.20  9:57  146

109   Farrah Smith             35     6/11 F   31:03.35   30:54.25  9:57  187

110   Alicia Campbell          30     6/13 F   45:01.60   30:58.40  9:59  270

111   Julie Rea                46      1/4 F   31:14.25   30:59.35  9:59  170

112   Alison Hennesy           29     7/16 F   31:36.70   31:19.30 10:05   87

113   Travis Campbell          32      6/9 M   45:25.30   31:21.35 10:06  269

114   Doug Adamson             52      6/8 M   31:32.60   31:22.30 10:06   10

115   Scott Stephens           54      7/8 M   45:30.10   31:25.85 10:07  268

116   Jonathan Duke            31      7/9 M   31:53.55   31:36.95 10:11   55

117   Lauren Duke              31     7/13 F   31:53.85   31:37.30 10:11   54

118   Melissa Stutz            30     8/13 F   32:03.60   31:41.10 10:12  195

119   Chuck Gibson             50      8/8 M   32:09.75   31:55.45 10:17   76

120   Meredith Hofer           41     8/12 F   32:11.90   31:55.75 10:17   97

121   Meghan Burke             28     8/16 F   32:17.75   31:57.20 10:18   27

122   Nena Musto               26     9/16 F   32:10.85   31:58.05 10:18  214

123   Moriah High              25    10/16 F   32:10.20   31:59.25 10:18   92

124   Melissa Powell           24     6/10 F   32:10.50   31:59.25 10:18  167

125   Laura Kammerzell         38     7/11 F   32:20.90   32:03.70 10:20  107

126   Helene Hart              11     7/11 F   45:53.50   32:17.90 10:24  244

127   Tessa Watson             33     9/13 F   46:02.70   32:18.15 10:24  289

128   Jodi Lybbert             32    10/13 F   46:03.30   32:19.30 10:25  303

129   Dewey Schade             69      5/5 M   45:59.90   32:26.45 10:27  326

130   Kacie Busch              22     7/10 F   46:03.10   32:27.80 10:27  309

131   Anne Bolitho             47      2/4 F   32:40.55   32:32.65 10:29   18

132   Carey Conger             36     8/11 F   32:45.35   32:35.30 10:30   41

133   Kristin Campbell         10     8/11 F   33:16.60   33:02.35 10:39   32

134   Kaylee Fernau            21     8/10 F   46:48.30   33:11.90 10:42  322

135   Lindsey Campbell          9     9/11 F   33:27.90   33:12.15 10:42   33

136   Karen Campbell           42     9/12 F   33:29.65   33:13.80 10:42   35

137   Sharon Tubick            65      1/3 F   33:50.60   33:50.10 10:54  197

138   Cheryl Nelson            26    11/16 F   34:16.45   33:52.95 10:55  153

139   Aaron Moran              30      8/9 M   47:47.90   33:53.50 10:55  314

140   Cyndi Swift              48      3/4 F   47:30.40   33:53.95 10:55  284

141   Sam Welch                 9      4/5 M   48:11.65   34:19.30 11:03  279

142   Shayna Phipps            29    12/16 F   48:07.10   34:24.55 11:05  218

143   Madison Alexander        25    13/16 F   35:08.05   34:49.60 11:13   12

144   Courtney Hjelmervik      28    14/16 F   35:05.10   34:53.35 11:14   95

145   Mark Hjelmervik          33      9/9 M   35:05.20   34:53.50 11:14   94

146   Karen Ciba               33    11/13 F   35:07.35   34:58.35 11:16   38

147   Eartha Washington        39     9/11 F   48:56.05   35:14.35 11:21  224

148   John Main                62      5/6 M   35:42.65   35:22.80 11:24  131

149   Aubrey Chase             24     9/10 F   36:09.20   35:55.95 11:34   37

150   Jacob Hooper             12      5/5 M   35:57.30   35:57.30 11:35    4

151   Heather Lambert          39    10/11 F   36:19.10   36:09.05 11:39  118

152   Teri Kinzle              51      4/4 F   36:43.85   36:27.90 11:45  115

153   Lisa Fuller              27    15/16 F   36:55.15   36:40.25 11:49   72

154   Kathleen Bremner         46      4/4 F   37:49.85   37:31.55 12:05   22

155   Chris Foster             28    10/11 M   51:41.75   38:07.15 12:17  310

156   Kristin Brown            35    11/11 F   38:44.65   38:09.00 12:17   26

157   Tatum Stokes             11    10/11 F   52:34.85   38:27.40 12:23  252

158   Brandi Krushelniski      40    10/12 F   52:38.10   38:30.65 12:24  321

159   Sarah Dutcher            31    12/13 F   39:21.65   38:45.25 12:29   62

160   Kari Weber               34    13/13 F   40:11.45   40:07.60 12:55  201

161   Karen Hess               65      2/3 F   40:34.35   40:20.00 12:59   90

162   Scott McDonald           60      6/6 M   41:19.55   41:11.60 13:16  140

163   Samantha Mabalot         22    10/10 F   54:49.65   41:14.05 13:17  264

164   John Henderson           28    11/11 M   42:53.00   42:53.00 13:49  305

165   Robert Barker            75      2/2 M   45:00.05   44:38.80 14:23   13

166   Dawn Hillman Misker      41    11/12 F   45:08.40   44:51.15 14:27  212

167   Laura Torres             27    16/16 F   58:44.30   44:57.40 14:29  294

168   Melanie Campbell         44    12/12 F   45:19.85   45:04.75 14:31   29

169   MacKenzie Campbell        7    11/11 F   45:20.35   45:04.95 14:31   34

170   Maria Diehn              65      3/3 F   45:51.85   45:48.65 14:45   50



 

5K RUN AGE GROUP RESULTS

 

MALE AGE GROUP:  1 - 12

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Brandon Jirak           M 12 Phoenix AZ              20:27             6:35   258

    2 Carlos Bugdua           M 12 Phoenix AZ              20:38             6:39   238

    3 Kohl McCabe             M  8 Prescott AZ             21:24             6:54   138

    4 Sam Welch               M  9 Paradise Valley AZ      34:20            11:03   279

    5 Jacob Hooper            M 12 Scottsdale AZ           35:58            11:35     4

 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 12

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Holly McDonald          F 12                         20:30             6:36   139

    2 Paulina De La Macorra   F 10                         26:53             8:39   242

    3 Ashley Bremner          F  9 Phoenix AZ              29:15             9:25    24

    4 Kyleigh Campbell        F 11 Oyster Bay NY           29:34             9:31    31

    5 Luis Cerna              F 11 Scottsdale AZ           29:51             9:37   302

    6 Katie Dussault          F 11 Chandler AZ             29:59             9:39    57

    7 Helene Hart             F 11                         32:18            10:24   244

    8 Kristin Campbell        F 10 Oyster Bay NY           33:03            10:39    32

    9 Lindsey Campbell        F  9 Oyster Bay NY           33:13            10:42    33

   10 Tatum Stokes            F 11 Phoenix AZ              38:28            12:23   252

   11 MacKenzie Campbell      F  7 Oyster Bay NY           45:05            14:31    34

 

MALE AGE GROUP:  13 - 19

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Leroy Hinojosa          M 15 Phoenix AZ              17:57             5:47   240

    2 Angel Vargas            M 14 Phoenix AZ              21:34             6:57   239

    3 Juan Pacheco            M 14 Litchfield Park AZ      22:25             7:13   237

    4 Gustavo Ortega          M 13 Phoenix AZ              23:39             7:37   236

    5 Zuismario Higuero       M 13 Phoenix AZ              25:43             8:17   271

    6 Chase Hart              M 16                         30:04             9:41   246

 

FEMALE AGE GROUP:  13 - 19

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Lauren Pierce           F 19 Naperville IL           21:27             6:54   163

    2 Vessica Wilder          F 13 Scottsdale AZ           23:46             7:39   255

    3 Michelle Fifield        F 19 Scottsdale AZ           25:21             8:10    67

    4 Alexandra Cerna         F 13 Scottsdale AZ           29:51             9:37   301

 

MALE AGE GROUP:  20 - 24

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Dauda Sheriff           M 20 Phoenix AZ              20:34             6:38   292

    2 Wesley High             M 24 Phoenix AZ              21:25             6:54    91

    3 Josh Malmskog           M 23 Gilbert AZ              22:45             7:20   308

    4 Andrew Smith            M 24 Tolleson AZ             23:23             7:32   217

    5 Thomas Weber            M 24 Downey CA               25:56             8:21   200

 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Lindsey Pierce          F 20 Naperville IL           21:43             7:00   164

    2 Robin Bolitho           F 20 Phoenix AZ              25:19             8:09    19

    3 Julie Smith             F 23 Mesa AZ                 27:13             8:46   190

    4 Janaya Kakavas          F 23 Show Low AZ             29:44             9:34   304

    5 Tori Howarth            F 20 Tempe AZ                30:37             9:52   319

    6 Melissa Powell          F 24 Phoenix AZ              32:00            10:18   167

    7 Kacie Busch             F 22 Chandler AZ             32:28            10:27   309

    8 Kaylee Fernau           F 21 Phoenix AZ              33:12            10:42   322

    9 Aubrey Chase            F 24 Tempe AZ                35:56            11:34    37

   10 Samantha Mabalot        F 22 Show Low AZ             41:15            13:17   264

 

MALE AGE GROUP:  25 - 29

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Zachary Cooley          M 27 Tempe AZ                19:42             6:21    42

    2 Dirk Mayer              M 28 Pinedale AZ             22:21             7:12   223

    3 Scott Farquharson       M 28 San Diego CA            23:06             7:26    65

    4 Kevin Fitzgerald        M 28 Mesa AZ                 25:20             8:09    70

    5 Scott Hanson            M 29 Avondale AZ             25:28             8:12    80

    6 Andrew High             M 27 Phoenix AZ              25:41             8:16    93

    7 Jeff Planck             M 29 Phoenix AZ              25:57             8:21   166

    8 Joseph Weber            M 26 Lafayette CA            26:10             8:26   199

    9 Matthew Hennesy         M 28 Mountville PA           29:30             9:30    88

   10 Chris Foster            M 28 Chandler AZ             38:08            12:17   310

   11 John Henderson          M 28 Show Low AZ             42:53            13:49   305

 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Kristi Fitzgerald       F 27 Phoenix AZ              21:30             6:56    69

    2 Shauna Planck           F 25 Phoenix AZ              25:57             8:22   165

    3 Kristen Ciba            F 28 Fort Worth TX           26:51             8:39    39

    4 Laura Greco             F 29 Tempe AZ                27:07             8:44   298

    5 Kelly Mendenhall        F 27 Mesa AZ                 28:41             9:14   144

    6 Deborah Geiger          F 27 Scottsdale AZ           29:10             9:24   293

    7 Alison Hennesy          F 29 Mountville PA           31:20            10:05    87

    8 Meghan Burke            F 28 Prescott AZ             31:58            10:18    27

    9 Nena Musto              F 26 Phoenix AZ              31:59            10:18   214

   10 Moriah High             F 25 Phoenix AZ              32:00            10:18    92

   11 Cheryl Nelson           F 26 Phoenix AZ              33:53            10:55   153

   12 Shayna Phipps           F 29 Phoenix AZ              34:25            11:05   218

   13 Madison Alexander       F 25 Walnut Creek CA         34:50            11:13    12

   14 Courtney Hjelmervik     F 28 North Bend WA           34:54            11:14    95

   15 Lisa Fuller             F 27 Phoenix AZ              36:41            11:49    72

   16 Laura Torres            F 27 Phoenix AZ              44:58            14:29   294

 

MALE AGE GROUP:  30 - 34

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Manuel Cano             M 30 Phoenix AZ              18:23             5:55    36

    2 Daniel George           M 30 Encino CA               18:35             5:59   249

    3 Nathan Kunz             M 33 Phoenix AZ              18:53             6:05   117

    4 Philip Harris           M 34 Phoenix AZ              24:01             7:44    83

    5 Brian Bienias           M 34 Tempe AZ                24:40             7:57    17

    6 Travis Campbell         M 32 Surprise AZ             31:22            10:06   269

    7 Jonathan Duke           M 31 Phoenix AZ              31:37            10:11    55

    8 Aaron Moran             M 30 Glendale AZ             33:54            10:55   314

    9 Mark Hjelmervik         M 33 North Bend WA           34:54            11:14    94

 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Jaskiranjit Hanson      F 30 Avondale AZ             23:45             7:39    79

    2 Jenifer Shepstead       F 31 Queen Creek AZ          25:44             8:17   180

    3 Lucia Lansu             F 33 Westland MI             29:43             9:34   119

    4 Christina Dean          F 32 Flint MI                29:51             9:37    48

    5 Katie Mitchell          F 31 Casa Grande AZ          30:55             9:57   146

    6 Alicia Campbell         F 30 Surprise AZ             30:59             9:59   270

    7 Lauren Duke             F 31 Phoenix AZ              31:38            10:11    54

    8 Melissa Stutz           F 30 San Tan Valley AZ       31:42            10:12   195

    9 Tessa Watson            F 33 Phoenix AZ              32:19            10:24   289

   10 Jodi Lybbert            F 32 Phoenix AZ              32:20            10:25   303

   11 Karen Ciba              F 33 Peoria AZ               34:59            11:16    38

   12 Sarah Dutcher           F 31 Portland OR             38:46            12:29    62

   13 Kari Weber              F 34 Phoenix AZ              40:08            12:55   201

 

MALE AGE GROUP:  35 - 39

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Jesse Flores            M 38 San Francisco CA        21:57             7:04    71

    2 Andrew Cignoni          M 38 Scottsdale AZ           22:35             7:16   290

    3 Todd Kalina             M 35 Mesa AZ                 24:23             7:51   320

    4 Jason Kalish            M 39 Phoenix AZ              27:13             8:46   105

 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Krista Horwath          F 38 Peoria AZ               23:30             7:34    99

    2 Adia Keegstra           F 35 Portland OR             26:14             8:27   108

    3 Jasmine Huang           F 36 Phoenix AZ              26:15             8:27   100

    4 Melissa Harris          F 35 Phoenix AZ              27:03             8:43    82

    5 Michelle Sroda          F 39 Scottsdale AZ           27:06             8:44   192

    6 Farrah Smith            F 35 Goodyear AZ             30:55             9:57   187

    7 Laura Kammerzell        F 38 Phoenix AZ              32:04            10:20   107

    8 Carey Conger            F 36 Peoria AZ               32:36            10:30    41

    9 Eartha Washington       F 39 Glendale AZ             35:15            11:21   224

   10 Heather Lambert         F 39 Peoria AZ               36:10            11:39   118

   11 Kristin Brown           F 35 Columbus OH             38:09            12:17    26

 

MALE AGE GROUP:  40 - 44

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Brian Gillman           M 42 Phoenix AZ              19:39             6:20    77

    2 Brett Monik             M 41 Mesa AZ                 20:23             6:34     5

    3 Salvador Cerna          M 44 Scottsdale AZ           26:52             8:39   300

    4 Ben Hart                M 41 Bloomington IL          27:03             8:43   250

    5 Mike Dussault           M 44 Chandler AZ             29:58             9:39    56

 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Jaye Albertson          F 40 Peoria AZ               24:31             7:54    11

    2 Renee Escobar           F 41 Peoria AZ               26:20             8:29   256

    3 Gina Polewlca           F 43 Scottsdale AZ           28:10             9:04   263

    4 Laura Phillips          F 43 Omaha NE                28:13             9:05   158

    5 Victoria Noz            F 44 Mesa AZ                 28:42             9:15   259

    6 Destinie Barrow         F 40 Scottsdale AZ           28:46             9:16   311

    7 Angie Brey              F 41 Phoenix AZ              29:23             9:28    25

    8 Meredith Hofer          F 41 Scottdale AZ            31:56            10:17    97

    9 Karen Campbell          F 42 Scottsdale AZ           33:14            10:42    35

   10 Brandi Krushelniski     F 40 Mesa AZ                 38:31            12:24   321

   11 Dawn Hillman Misker     F 41 Scottsdale AZ           44:52            14:27   212

   12 Melanie Campbell        F 44 Oyster Bay NY           45:05            14:31    29

 

MALE AGE GROUP:  45 - 49

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Jim Zint                M 47 Phoenix AZ              19:26             6:16     1

    2 Charles Johnson         M 47 Scottsdale AZ           19:48             6:23   103

    3 Darren Lautt            M 48 Chandler AZ             21:58             7:05   213

    4 Jeff Jirak              M 48 Phoenix AZ              23:34             7:35   257

    5 Patrick Rinella         M 46 White Bear Lake MN      23:52             7:41   172

    6 Stephen Doyle           M 49 Scottsdale AZ           25:43             8:17   262

    7 Jeff Swift              M 45                         27:03             8:43   288

    8 Chris Hamblin           M 46 Chandler AZ             27:24             8:50   241

    9 Ross Bremner            M 48 Phoenix AZ              29:15             9:25    23

   10 William Campbell        M 46 Oyster Bay NY           29:37             9:32    30

   11 Brian Hart              M 49 Lake Forest IL          30:46             9:55    84

 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Julie Rea               F 46 Phoenix AZ              31:00             9:59   170

    2 Anne Bolitho            F 47 Phoenix AZ              32:33            10:29    18

    3 Cyndi Swift             F 48 Scottsdale AZ           33:54            10:55   284

    4 Kathleen Bremner        F 46 Phoenix AZ              37:32            12:05    22

 

MALE AGE GROUP:  50 - 54

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Jerome Schreiner        M 52 Fort Worth TX           21:20             6:52   231

    2 Jeff Buel               M 54 Scottsdale AZ           21:37             6:58   323

    3 Robert Schreiner        M 51 Cave Creek AZ           22:42             7:19   233

    4 Todd Corless            M 52 Chandler AZ             25:32             8:13    44

    5 Bruce Hart              M 51                         27:03             8:43   245

    6 Doug Adamson            M 52 Scottsdale AZ           31:23            10:06    10

    7 Scott Stephens          M 54 Mesa AZ                 31:26            10:07   268

    8 Chuck Gibson            M 50 Scottsdale AZ           31:56            10:17    76

 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Etta Yazzie             F 52 Indian Wells AZ         26:58             8:41   209

    2 Anne Eairall            F 52 Tucson AZ               27:05             8:43   260

    3 Kelly Schreiner         F 52 Fort Worth TX           28:58             9:20   230

    4 Teri Kinzle             F 51 Scottsdale AZ           36:28            11:45   115

 

MALE AGE GROUP:  55 - 59

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Tom Cheffins            M 57 AZ                      22:27             7:14   220

    2 Jeff Jacobs             M 59 Chandler AZ             24:20             7:50     7

    3 Brad Fairall            M 58 Rucson AZ               27:05             8:43   261

 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Cissy Greco             F 58 Tempe AZ                28:49             9:17   299

 

MALE AGE GROUP:  60 - 64

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Ron Ledesma             M 60 Phoenix AZ              26:47             8:38   225

    2 Phil Wohl               M 60 Mesa AZ                 26:48             8:38   291

    3 Robert Heath            M 61 Villanova PA            28:56             9:19   222

    4 Dan Cunningham          M 62 Phoenix AZ              29:31             9:31    47

    5 John Main               M 62                         35:23            11:24   131

    6 Scott McDonald          M 60                         41:12            13:16   140

 

MALE AGE GROUP:  65 - 69

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Clyde Tubick            M 66                         24:45             7:58   196

    2 George Berger           M 68                         24:49             8:00    16

    3 Bob Radenbaugh          M 69 Mesa AZ                 24:59             8:03     3

    4 Jim Hess                M 68 Le Mars IA              25:42             8:17    89

    5 Dewey Schade            M 69 Scottsdale AZ           32:27            10:27   326

 

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Sharon Tubick           F 65                         33:51            10:54   197

    2 Karen Hess              F 65 Le Mars IA              40:20            12:59    90

    3 Maria Diehn             F 65                         45:49            14:45    50

 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 74

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Lynda Horton            F 73 Phoenix AZ              24:14             7:48    98

 

MALE AGE GROUP:  75 - 79

Place Name                    S Ag City/state            Chiptim Split      Pace   Bib#

===== ======================= ==== ===================== ======= ========== ===== =====

    1 Ron Eeles               M 76 Burnaby BC              29:56             9:38   226

    2 Robert Barker           M 75 Anthem AZ               44:39            14:23    13

 



TOP OF PAGE

 

 

[Home] [Upcoming Events] [Entry Form] [Race Results] [About Us] [Contact Us]
All content © 2000 - 2010 Active Events DBA Running Masters, and
DBA Phoenix 10K. All rights reserved.